Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
$


نکاتی درباره احادیث نهج‌البلاغه

((( این مطالب از لابه‌لای دروس مختلف استاد ریاحی استخراج شده است. )))

از آن‌جایی که بسیاری از افراد، تصور می‌کنند شناخت مناسبی از کتاب شریف نهج‌البلاغه دارند، اما شناختشان بسیار سطحی و نادرست است، ابتدا این کتاب ارزشمند را معرفی می‌کنیم تا بعد به مطلب خودمان برسیم.

کتاب نهج‌البلاغه بر خلاف آن‌چه برخی از غیر اهل فن تصور می‌کنند و حتی آن را به عنوان یکی از کتب اصول چهارصدگانه شیعه و حتی یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها معرفی می‌کنند، تألیف امیر مؤمنان، علی بن ابی‌طالبj نیست، بلکه تألیف مرحوم شریف رضی است و بر اساس هیچ کدام از تعارف اصول چهارصدگانه، جزء آن‌ها نیست. یعنی نه توسط امامی نوشته شده است، نه به سفارش امامی بوده است، نه توسط امامی تصحیخ شده است، نه توسط امامی تأیید شده است، نه توسط اصحاب بی‌واسطه ائمه نوشته شده است و نه هیچ چیز دیگری.

ایشان، یعنی مرحوم شریف رضی، بعضی از سخنان منسوب به امیرالمؤمنینj را در قالب خطبه، نامه یا سخن قصار که از نظرشان دارای بلاغتی بوده، جمع‌آوری نموده‌اند که اهل فن در ادبیات عرب می‌گویند که بسیاری از موارد انتخابی ایشان، مواردی خوب از جهت بلاغت است.

درباره این کتاب توجه به چند نکته مهم است:

۱- این کتاب تألیف امیر مؤمنانj نبوده و در اصل کتابی روایی است با موضوعی خاص که توسط عالمی بزرگوار به نام سید محمد بن حسین بن موسی البغدادی، معروف به شریف رضی یا همان سید رضی جمع‌آوری شده است. در اصل کار ایشان شبیه کار سایر محدثین بزرکوار ما مانند ثقةالاسلام الکلینی، شیخ صدوق، شیه الطائفه و دیگران بوده است. هر کدام این‌ها کتاب‌هایشان را با موضوعی نوشته‌اند و موضوع کتاب شریف رضی هم کلام‌های نسوب به امیر مؤمنانj بوده که از منظر جناب سید بلاغتی داشته است.

۲- همان‌طورکه سایر کتب حدیثی ما مانند کتب اربعه که سخنان جمیع معصومین را شامل می‌شود، جزء تألیفات و حضرات معصومینb به حساب نمی‌آید، این کتاب را هم نمی‌توان جز تألیفات امیر مؤمنانj دانست. کتب اربعه اثر محمدون ثلاث است که بعضی از روایات معصومینb را بر مبنایی که مورد نظرشان بوده است، جمع‌آوری نموده است و مرحوم شریف رضی هم همین کار را کرده است. مثلاً مرحوم کلینی روایاتی در اصول و فروع دین که از منظرشان معتبر بوده را با هدفی خاص و دو بزرگوار دیگر روایات مربوط به فروع دین را با نگاه‌های مختلف جمع‌آوری نموده و تبویب کرده‌اند. یا مثلاً مرحوم شیخ صدوق، کتاب عیون أخبار الرضاj را با محورین روایا این امام همام و نیز روایات و گزارش‌های پیرامون ایشان جمع کرده است و مرحوم سید رضی هم با هدفی خاص که عرض شد، همین کار را با سخنان منسوب به امیرالمؤمنینj انجام داده است، لذا اعتبار این کتاب بیش‌تر از کتب اربعه و بسیاری دیگر از کتب روایی ما نیست.

۳- این اقدام مرحوم شریف رضی، اولین اقدام در این زمینه هم نبوده است، بلکه کتاب‌های زیادی قبل از نهج‌البلاغه با این موضوع تألیف شده که هر کس تعدادی از سخنان امیر مؤمنانj را جمع‌آوری نموده است. از جمله افرادی که به این کار اقدام کرده‌اند، زید بن وهب (متوفای ۹۶ هجری)، اسماعیل بن مهران (متوفای ۲۰۰ هجری) و نصر بن مزاحم (متوفای ۲۰۲ هجری) بوده‌اند که هر کدام بیش از یک قرن و نیم پیش از مرحوم شریف رضی می‌زیستند.

۴- مرحوم شریف رضی در سال ۳۵۹ هجری در بغداد متولد و در سال ۴۰۶ هجری در همان شهر رحلت کرده است. یعنی بین تولد او تا شهادت امیر مؤمنانj، ۳۱۹ سال فاصله است.

۵- تمام روایات موجود در این کتاب، مرسل بوده و مرحوم شریف رضی نگفته‌اند که این مطالب به چه طریقی و از چه منبعی و با چه سندی، بعد از بیش از ۳ قرن به ایشان رسیده و حتی صحت اعتبار همه مطالب آن را از منظر خودشان هم صریحاً بیان نکرده‌اند. این در حالی است که افرادی مانند ثقةالاسلام الکلینی درباره الکافی یا شیخ صدوق درباره الفقیه، حداقل اعتبار مطالب این دو کتاب را به صراحت عهده‌دار شده‌اند. مرحوم سید تنها اشاراتی دارند که بلاغت موجود در این عبارات می‌تواند، مبین انتساب آن به امیر مؤمنانj باشد و اهل فن می‌دانند که این طریقه از تشخیص، طریقه‌ای کاملاً غیر مطمئن است و افرادی غیر از معصوم نیز ممکن است کلماتی بسیار بلیغ و فصیح بگویند که مشابه آن یا نباشد یا اندک باشد. مصداق بارز ما بعضی از اشعار زمان جاهلیت عرب است که برخی می‌گویند هنوز مشابه آن نیامده است. حال آیا می‌توان به صرف آن‌که آن اشعار، در حد اعلایی از بلاغت و فصاحت و حتی فنون ادبی هستند و مشابهی ندارند، از نبی یا وصی بوده‌اند؟ در ضمن بسیاردیده‌ایم که افرادی با وام گفتن عباراتی از کلام الله و روایات معتبر، سخنانی داشته‌اند که بسیار شبیه کلام معصومینb است. حقیر منکر مسأله‌ای با عنوان شم الحدیث نیستم و اتفاقا خودم هم تا مراتبی از آن را حس می‌کنم، اما در ادعای شم الحدیثی که بعضی از افراد مدعی آن بوده‌اند، آن قدر اشکالات متعدد وجود دارد که نمی‌توان به صرف آن کلامی را از معصوم دانست.

۶- کتاب نهج‌البلاغه به جهت شخصیت بزرگ علمی و ادبی مرحوم سید رضی و نیز جایگاه برادر ایشان سید مرتضی که سال‌ها رئیس العلمای شیعه در زمان خود بود و نیز جایگاه شاگردان بزرگ ایشان و به خصوص شیخ‌الطائفه طوسی که معرف حضور همه هست، در میان کتب مشابه، شهرتی پیدا کرد و خوش‌بختانه به زمان ما رسید و می‌دانیم که شهرت، شهرت می‌آورد، لذا بعید نیست علت شهرت فوق العاده نهج البلاغه از این باب باشد.

۷- برخی روایات موجود در این کتاب، به صورت مسند یا مرسل در سایر کتب روایی موجود است و برخی موجود نیست، لذا مواردی از آن را می‌توان در سایر کتب پی‌جویی کرد. مثلاً کتاب مصادر نهج البلاغه در همین موضوع نوشته شده‌ است که با مراجعه به آن، معلوم می‌شود بعضی از آن‌ها معتبر است و بعضی نیست. تعداد قابل ملاحظه‌ای هم که قابل پی‌جویی نیست، در حکم مرسل است.

۸- ناگفته نماند که مرحوم شریف رضی تعدادی از روایات کتاب را از منابع پیروان مکتب خلفا نقل کرده‌اند که این موارد هم بعضا مسند و بعضا مرسل است که این موارد نیز محتاج پی‌جویی خاص خود است.

۹- این نکته را هم یادآوری کنم که اگر خاطرتان باشد، مرحوم شریف رضی در کنار جمعی از محدثین ما، مانند نصر بن مزاحم، محمد بن احمد بن یحیی بن عمران، محمد بن جعفر الاسدی، محمد بن جعفر المؤدب، محمد بن حسان، احمد بن محمد البرقی، حسن بن محمد بن جمهور، ابن اخی‌الطاهر، علی بن حاتم القزوینی، ابوعمرو الکشی، محمد بن مسعود العیاشی جزء اخباری‌های دوره اول بودند که این مطلب در آثار مختلف ایشان و از جمله آثار مختلف شریف رضی کاملا مشهود است.

۱۰- جالب آن‌که تعداد قابل ملاحظه‌ای از مطالب این کتاب، نه در کتب قبل از شریف رضی موجود است و نه در کتب زمان او و نه در کتاب‌های بعد از او، مگر آن‌چه از خود نهج‌البلاغه روایت شده است، لذا در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن باید گفت که این مطالب در کتاب‌هایی بوده که تنها به دست او رسیده و بعد از او هم ازبین رفته است و در اختیار محدثین بزرگ و پرکارتری مانند ثقةالاسلام الکلینی، شیخ صدوق، شیخ الطائفه طوسی و بسیاری افراد دیگر، حتی در قرون بعد از او نبوده است.

۱۱- می‌بینیم که به صرف وود مطلبی در نهج‌البلاغه، نمی‌توان آن را معتبر دانست، مگر آن‌که کسی شهرت را جابر ضعف سند حدیث بداند که در این صورت باید پرسید کدام شهرا را جابرضعف سند می‌داند. مثلاً اگر شهرت عملی را جابر ضعف سند بداند، فقط تعدادی از مرسلات نهج البلاغه معتبر می‌شود. یا مثلا اگر شهرت روایی بین متقدمین را جابر ضعف سند بداند، اصلا شاما این کتاب نمی‌شود. اما اگر فقط شهرت روایی را، بدون حد و مرز خاصی جابر ضعف سند بداند، بله، کل کتاب در حد اعلایی از این گونه شهرت است، اما اگر مثل ما، شهرت را جابر ضعف سند نداند، که حق هم چنین است، آن‌چه برایش سندی پیدا شود، بررسی می‌شود و آن‌چه پیدا نشود، در حکم کلی مرسلات است و غیر معتبر.

نمودار درختی مدرس

باز کردن همه | بستن همه