$


آیة الکرسی و فضائل آن - جلسه ۱۶

$

* آیة الکرسی و رفع چشم‌درد:

۱۵/۱۳ (…)- الخصال (ج ۲، ص ۶۲۳): حدثنا أبی۰ قال حدثنا سعد بن عبدالله قال حدثنی محمد بن عیسی بن عبید الیقطینی عن القاسم بن یحیی عن جده الحسن بن راشد عن أبی‌بصیر و محمد بن مسلم عن أبی‌عَبْدِاللهِj قالَ حَدَّثَنی أبی عَنْ جَدّی عَن آبائِهِ: «أنَّ أمیرَالْمُؤْمِنینَj عَلَّمَ أصْحابَهُ فی مَجْلِسٍ واحِدٍ أرْبَعَمِائَةِ بابٍ مِمّا یُصْلِحُ لِلْمُسْلِمِ فی دینِهِ وَ دُنْیاهُ، قال: «. . . إذا اشْتَکَی أحَدُکُمْ عَیْنَیْهِ، فَلْیَقْرَأْ آیَةَ الْکُرْسیِّ وَ لْیُضْمِرْ فی نَفْسِهِ أنَّها تَبْرَأ،ُ فَإنَّهُ یُعافَی إنْ شاءَ اللهُ . . .».

* ترجمه:

ابوعبدالله (امام صادق)j از پدران بزرگوارشان روایت کرده‌اند که امیر مؤمنانj در مجلسی اصحاب خود را از چهارصد باب که دین و دنیای فرد مسلمان را اصلاح می‌کند، آگاه کرد‌ه، فرمودند: «هنگامی که یکی از شما چشمانش درد گرفت، پس آیة الکرسی می‌خواند و در درونش چنین تصور می‌کند که از آن رها می‌شود، پس بی‌گمان او عافیت می‌یابد إن شاء الله.»

* بررسی سند:

این عبارات نیز بخشی از روایت ۹/۷ می‌باشد که سند آن بررسی شده و عرض شد که انتساب آن به معصومj معتبر است.

* شرح:

– این مطلب را در این‌جا هم عرض کنم که ربط رفع چشم‌درد به آیة الکرسی یا بعضی آیات و ادعیه چیست؟

می‌دانیم که داروها انواعی دارد. بعضی خوردنی است، مانند قرص‌ها و شربت‌ها و غیر این‌ها. بعضی لمسی یا به تعبیری مالیدنی است، مانند پمادها و کرم‌ها. بعضی شنیدنی است، مثل موسیقی درمانی و انواع دیگر.

حالاهمان خالق متعالی که ویژگی‌هایی را در بعضی خوردنی‌ها قرار داده که مکانیزم بدن را به سوی درمان بیماری یا کاهش درد پیش می‌برد، شبیه همین مکانیزک را در بعضی مالیدنی‌ها قرار داده است و شبیهش را نیز در بعضی شنیدنی‌ها و غیر آن. حال همین خالق متعال می‌تواند شبیه همان مکانیزم درمانی یا تسکین درد را در چیزهای دیگری هم قرار دهد که از جمله آن خواندن بعضی آیات و ادعیه است که به تعبیری گفتنی است و به تعبیری شنیدنی.   لذا بهبود درد یا بیماری به وسیله خواندنی و شنیدنی، چیز عجیب و غریبی نیست.

– البته همان گونه که داروهای بیماری‌ها مختلف و اقدامات پزشکان متخصص به هزار یک دلیل ممکن است کارگر نیفتند، داروهای مالینی و شنیدنی و گفتنی هم ممکن است به دلایل متعددی اثر نگذارد، یا آن اثر اصلی و تمام و کمال را نگذارد. مثلا فرد بیمار فلان قرص معده را می‌خورد، اما چون پرهیز مناسب را رعایت نمی‌کند، ورم معده او بهبود پیدا نمی‌کند یا به سرعتی که باید بهبود پیدا کند، بهبود پیدا نمی‌کند و گویی قرص اثر نداشته است، در حالی که مشکل از قرص نیست، مشکل از عدم پرهیز فرد است. آیات و ادعیه هم از این قاعده مستثنی نیستند. أن شاء الله در فرصتی در آینده درباره دعا و شرایط آن صحبت خواهیم کرد و خواهیم دید که استجابت دعا، شرایطی دارد، پرهیزهایی می‌خواهد و رعایت یک سری مسائل در استجابت یا سرعت استجابت آن مؤثر است.

– عبارت و لیضمر فی نفسه انها تبرأ در این روایت به نکته مهمی اشاره دارد و آن اعتقاد به دعا است که در این صورت است که به تعبیر امامj، إن شاء الله نتیجه دعا حاصل می‌شود و طبیعتاً کسی که اعتقادی به آن ندارد، نمی‌تواند توقع تأثیر داشته باشد.

و صلی الله علی محمد و آله

نمودار درختی مدرس

باز کردن همه | بستن همه